Cestovanie keyboard_arrow_right Cestovanie keyboard_arrow_rightSlanický ostrov: Za tradičným ľudovým ..

Obrázek příspěvku: Slanický ostrov: Za tradičným ľudovým umením jedine loďou

Slanický ostrov: Za tradičným ľudovým umením jedine loďou

personaccess_time24.február 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye45 shlédnutí


Rozptýlené rodiny sa tam koncom augusta každoročne stretávajú. Pripomínajú si svoje korene, predkov a rodnú zem, ktorú museli opustiť. Bola za tým voda z Oravskej priehrady. Dnes zo zatopenej obce Slanica vytŕča posledný kus pôvodnej slanickej zeme. Ostrov smutný a krásny. Taký, ako umenie.  

Kalendár signalizuje príchod mája 1953. Socialisti dokončujú práce na najväčšom umelom jazere na Slovensku. Časť Oravčanov sa teší novej energetickej a vodohospodárskej nádeji, ale aj zbrani proti ničivým povodniam na riekach Orava či Váh. Prichádza skúšobná prevádzka a Oravská priehrada tak v roku 1954 začína žiť vlastným životom. Ten však vyhasol pod hladinou vody v piatich oravských obciach. Obyvatelia Oravských Hámrov, Osady, Lavkova, Ústia, Bobrova a Námestova boli nútení opustiť rodnú hrudu. Niektorých vyhnala až voda pred prahom dverí, a to doslova. Do okolia Trnavy sa sťahovali aj ľudia z rodiska Antona Bernoláka, zo Slanice. Z obce, ktorá stále žije.

Slaničania boli vychýrení pláteníci. Obec je taktiež rodiskom prvého kodifikátora spisovnej slovenčiny Antona Bernoláka.


Spolu zo Slaničanmi prežil aj barokovo-klasicistický kostol. I keď mnohí z nich tvrdia, že ani ten nedokázali zachrániť. Voda 2. mája 1953 nekompromisne oblapila vyvýšeninu, kedysi pútnické mesto, a vytvorila tak ostrov. Umenia. Druhý prívlastok toho Slanického. Jedného z najnavštevovanejších kultúrnych miest Oravy. A niet divu, prírodná scenéria, tajomná odľahlosť kalvárie či posledné kamenné náhrobky cintorína pridávajú miestu na jedinečnosti, ktorá láka ročne desiatky turistov, ale aj domácich.

Niektoré dokumenty nám napovedajú, že Slanický kostol, aký zdobí ostrov dnes, je len matnou spomienkou na originál z 18.storočia. Aspoň čo sa interiéru týka. Pôvodný oltár bol zhotovený za finančnej pomoci zámožných slanických rodín (aj zemianskeho rodu Bernolákovcov) a privezený až z Talianska. V roku 1967 však boli mnohé sochy, obrazy, či jednotlivé časti oltára umiestnené do rôznych kútov Oravského regiónu. Hlavný oltár našiel svoje miesto v Kostole panny Márie v Bzinách.

Ostrov je od roku 1973 chráneným, územím. 


Oravskú priehradu je najlepšie vychutnať si typicky – loďou. Tridsať – minútovú zastávku predstavuje práve Slanický ostrov. Otázkou je, či je polhodina na všetky originálne exponáty ľudovej tvorby postačujúca. V chrámovej časti kostolíka sú vystavené diela so sakrálnou tematikou, prevažne od ľudových rezbárov, kamenárov a maliarov, ktorí využívali techniku polychrómovanej plastiky a maľby na sklo. Symbolom oddaného kresťanského života Slaničanov je každé dielo inšpirované ideálmi kresťanstva, sviatkami cirkevného roka, ale aj gotickou, renesančnou, či barokovou ikonografiou. Mnohé exponáty, ako napríklad drevené sošky zobrazujúce pannu Máriu, sa v dôsledku neúprosného pôsobenia času nezachovali. Neoblomne mu však odolávajú diela slovenských kamenárov v lapidáriách nachádzajúcich sa v okolí kalvárie a kaplniek. Pri kostole, v bývalej hrobke majetného rodu Klinovcov, nájdeme aj expozíciu, ktorá mapuje budovanie Oravskej priehrady, či fakty o zatopených dedinách.

V zrenovovanom výstavnom priestore kostolíka nájdeme zbierku tradičnej slovenskej  plastiky  a maľby. 


folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Povinná výbava kuchyne

personAlena Haldováremove_red_eye38bookmarkZaujímavosti

Kuchyňa je miestnosť, ktorá už nie je skrytá za zatvorenými dverami, často tvorí súčasť obývacieho priestoru. Pri jej plánovaní ide predovšetkým o to, aby bola funkčná, praktická, hygienická, ľahko udržiavateľná....a aby „ladila“. Jej celkový vzhľad závisí od výberu ..

Juraj Benčík

personAlena Haldováremove_red_eye41bookmarkZábava

Juraj Benčík: Sloboda, zodpovedne vykonávaná, je najvzácnejšiaHerec, mím, pedagóg, moderátor, manažér a mnoho ďalších profesií by sme mohli priradiť k menu Juraj Benčík. On to dokáže vtesnať do jediného slova – divadelník. Vďaka mamke, publicistke, odmalička recitoval, už ..

Nórsko,Švédsko, Fínsko...ale hlavne o pocitoch, nie cestopis.

personAlena Haldováremove_red_eye38bookmarkCestovanie

Cestou vás popri ostrých zákrutách sprevádzajú vodopády až na vrchol, kde vojdete do mraku, ktorý sa vraj málokedy rozíde. Neverili sme, prenocovali sme na vrchole a ráno bol mrak ešte hustejší. Mlieko. Je to škoda, lebo betónová architektúra hornej stavby s vodopádmi a ..

Ako chutí Slovensko? Ani ako bryndza, ani ako posúchy

personAlena Haldováremove_red_eye39languagenapadyrecepty.sk

Keď raňajky sú „obedom“Viete si predstaviť, že by ste si neodkrojili krajec voňavého pšeničného chleba, nedali si čerstvú paradajku alebo zemiakovú kašu? Tieto suroviny síce považujeme dnes za úplnú samozrejmosť, no kedysi ich naši predkovia nepoznali. Zemiaky, paradajky či ..

Ateizmus postupuje po Európe, Česi potvrdili opäť svoju povesť neznajbohov

personAlena Haldováremove_red_eye27languagefreshup.sk

Kým Poliaci potvrdili svoju povesť najzbožnejšieho európskeho národa, ďalší naši susedia Česi zasa svoju povesť najväčších ateistov v Európe. Prieskum zverejnil britský cenník The Guardian. Opiera sa o údaje spoločnosti European social survey, ktorý zbieral údaje v rokoch 2014 ..

Dejiny sú ako nekonečná šachová partia

personAlena Haldováremove_red_eye20languagefreshup.sk

S historikom umenia, spisovateľom a výtvarníkom Milanom Augustínom Literatúra faktu, ale aj beletria či spájanie oboch žánrov a to všetko so spoločným menovateľom zvaným história. Takto by sa dal charakterizovať autorský záber spisovateľa, historika, umenovedca a výtvarníka ..

Chcete byť anjel či vamp?

personAlena Haldováremove_red_eye14languagefreshup.sk

Vznešenosť kontrastu bielej a čiernejNa sezónu jar - leto prichádza aj jedna zo staronových farebných kombinácií - čierna s bielou. Už tu raz bola, a to v 60. rokoch minulého storočia, keď ju v rámci op-artu propagovali módni tvorcovia ako Courégges a Cardin. Dnes sa nám ponúka ..