Zaujímavosti keyboard_arrow_right Zaujímavosti keyboard_arrow_rightPovinná výbava kuchyne

Povinná výbava kuchyne
Kuchyňa je miestnosť, ktorá už nie je skrytá za zatvorenými dverami, často tvorí súčasť obývacieho priestoru. Pri jej plánovaní ide predovšetkým o to, aby bola funkčná, praktická, hygienická, ľahko udržiavateľná....a aby „ladila“. Jej celkový vzhľad závisí od výberu skriniek, spotrebičov, úchytiek...
Dôležitou časťou kuchynskej linky je priestor medzi spodnými a vrchnými – nástennými skrinkami, kde sa nachádza najviac „ohrozovaná“ stena. Musí odolávať teplu, vlhku, pôsobeniu pary, vode, prskajúcemu oleju,... Preto je povinnou výbavou tejto časti kuchyne zástena. Jej povrchová úprava má byť trvanlivá, odolná, nenáročná na údržbu. Zadný panel – zástena, môže mať rôzne podoby. Spolu so skrinkami vytvára celkový výraz kuchyne. Snáď si ešte spomínate na najjednoduchšiu a určite najškaredšiu zástenu v panelákoch – vonkajší plášť umakartového jadra so spojovacími kovovými lištami. Dnes je, našťastie, k dispozícii pestrá paleta prírodných aj umelých materiálov, lesklé aj matné povrchy, rozličné farby, dekory. Je naozaj z čoho vyberať.
Odolná stálica
Klasikou, ktorá je stále obľúbená vďaka pevnosti a odolnosti, sú keramické obklady. Výborne sa čistia, odolávajú vode, mastnote, chemikáliám, vysokým teplotám aj mechanickému poškodeniu. Na výber sú rôzne rozmery, farby, vzory. Od sklenej či keramickej mozaiky po veľkoformátové obklady. Problémom môžu byť špáry medzi nimi, ale ich čistenia sa netreba báť. Existujú nátery s obsahom polymérov, ktoré umožňujú jednoduchým a rýchlym spôsobom úpravu a obnovu pôvodnej farby cementových špárovacích hmôt. Ich použitie je veľmi jednoduché a rýchle. Bezchybný jednoliaty povrch sa dá dosiahnuť bezšpárovým obkladom. Hrany sú špeciálne zabrúsené a perfektne do seba zapadajú. Zabezpečia nielen ľahšiu údržbu, ale aj moderný a elegantný vzhľad.
Laminátová doska
Často používaným riešením je materiál identický s pracovnou doskou. Základom je drevovláknitá doska potiahnutá vysokotlakovým laminátom, na zvislú stenu stačí hrúbka 17 mm. Je to materiál trvanlivý a odolný voči mechanickému poškodeniu, svoje miesto nájde v kuchyni každého štýlu. Záleží na individuálnom vkuse, pre aký typ sa rozhodnete. Obľúbené sú drevené dekory – imitácie duba, orecha, javora, slivky... Vnášajú do kuchyne pocit pohody a útulnosti, mäkší výraz. Populárne sú tiež chladné motívy mramoru a žuly či lamináty, napodobňujúce surový betónový poter alebo kovy. Dosky s metalickým povrchom imitujú napríklad hliník, meď, mosadz, antikoro či hrdzavé železo. Štýlovo ladia s minimalistickým strohým nábytkom. Vďaka rovnakému vzoru pracovnej dosky a zásteny pôsobí kuchynská linka ucelene.
Kovový lesk
S nehrdzavejúcou oceľou sa v kuchyni najčastejšie stretávame v podobe drezov, hrncov, spotrebičov... V minimalisticky či high-tech zariadených kuchyniach aj v podobe zásteny z antikora alebo eloxovaného hliníka. Napriek tomu, že tento materiál výborne odoláva vlhkosti, kyselinám, chemikáliám, vyžaduje častejšiu a náročnejšiu údržbu, boj s kvapkami vody, odtlačkami prstov.
Prírodné pozadie
Drevo je najobľúbenejší prírodný materiál, no na zástenu nie je veľmi praktické. Ak sa však preň rozhodnete, najvhodnejšie je tvrdé drevo cudzokrajných stromov (céder, mahagón, teak,...), odolné voči vlhkosti a pare. Musí mať správnu povrchovú úpravu – prírodný vosk alebo kvalitný lak, ktorú treba v pravidelných intervaloch obnovovať. Najviac môže utrpieť drevo za plynovou varnou platňou. Musíte dávať pozor na oheň aj na väčšie horúce hrnce, aby sa náhodou o zástenu neopreli. Odolným kúskom je zástena z kamenárstva. Stopercentná hygiena, ľahká údržba, mimoriadne dlhá životnosť, prirodzená krása. Z prírodného kameňa sa najčastejšie používa žula, alternatívou sú travertínové alebo mramorové dosky. Tieto je potrebné ošetriť proti poškodeniu kyselinami a inými chemikáliami.
Na zástenu je vhodný aj umelý kameň, ktorý okrem zaujímavého vzhľadu spája v sebe kvalitu, estetiku a praktickosť, ponúka vysokú hygienickosť a ľahkú údržbu. Neporézny a homogénny umelý kameň zaisťuje odolnosť proti škvrnám, výnimočnú tvrdosť, takmer neobmedzenú životnosť. Umelý kameň navyše poskytuje jedinečnú možnosť „neviditeľne“ spojiť zástenu s pracovnou doskou či plynulé pokračovanie zásteny v rohoch bez škár, realizáciu netypických, napríklad zalamovaných kuchynských liniek bez toho, aby bolo spoje vidieť. Do pracovnej dosky z umelého kameňa sa dá bez viditeľných spojov integrovať aj drez z rovnakého materiálu.
Iné možnosti
Za kuchynskou linkou sa v podobe zásteny používajú aj sklovláknité tapety či umývateľné nátery. Na veľmi namáhané miesta vystavované hrubému znečisteniu(za sporákom a drezom) ich však neaplikujte, ak nechcete tráviť svoj voľný čas ich čistením, prelepovaním či natieraním.
Hladký povrch = ľahká údržba
V súčasnosti je jednoznačne najmodernejším trendom obkladanie stien sklenými panelmi. Rozšíreným sklom, ktoré sa používa do kuchýň ako zástena, je Lacobel (Lacomat) – 4 alebo 6 mm hrubé lakované sklo so špeciálnou úpravou. Je odolnejšie voči teplu, otrasom aj úderom, vyniká leskom a pocitom čistoty. Výhodou oproti tvrdeným emailovým sklám je nižšia cena, no Lacobel sa nemôže používať za plynové sporáky. Neodoláva teplotným výkyvom a hrozí jeho prasknutie. Pri elektrických sporákoch treba opäť dávať pozor, aby sa veľké hrnce na zadných platniach nedotýkali skla. Treba počítať aj s tým, že do skla sa budú musieť vŕtať otvory na zástrčky, vypínače a obyčajné nekalené sklo je voči týmto zásahom menej odolné.
Kalené tvrdené sklo stojí viac, ale rozhodne sa oplatí priplatiť si. Má podstatne trvácnejšie vlastnosti – je tepelne spracované, po úprave získa nové rozloženie vnútorného napätia, ktoré má vplyv na podstatnú zmenu vlastností skla. Získa odolnosť proti nárazu, zvýši sa jeho pevnosť a tepelná odolnosť, bezpečnosť. Riziko poranenia je znížené na minimum. V prípade, ak sa sklo rozbije, rozpadne sa na množstvo drobných neostrých kúskov. Zásteny z kaleného skla môžu byť alternatívou k tradičným keramickým obkladom. Predstavujú moderné a maximálne kvalitné riešenie interiérov.
0 komentářů
Vložit komentář
Nepublikujte SPAM!
Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.
Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.