Zaujímavosti keyboard_arrow_right Zaujímavosti keyboard_arrow_rightPasívny dom - história

Obrázek příspěvku: Pasívny dom - história

Pasívny dom - história

personaccess_time28.február 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye38 shlédnutí

Koncepcia pasívneho domu bola načrtnutá už v roku 1988 počas vedeckého pobytu Dr. Wolfganga Feista na univerzite v Lund/Švédsko pri brainstormingu s prof. Bo Adamsonem: je potrebné využiť potenciálu vyplývajúceho z možností úspor investičných nákladov vďaka vylepšenej technike energetických úspor.

Jednoducho tepelná ochrana domu musí byť tak dobrá, aby bolo možné opustiť konvenčný systém vykurovania a tým znížiť investičné náklady na výstavbu a čiastočne eliminovať viac náklady vzniknuté stavbou kvalitnejšieho domu.

V jednom výskumnom projekte financovaným spolkovou zemou Hesensko a nazvanom „Pasívne domy" boli definované vedeckotechnické základy, vďaka ktorým bol už v októbri 1990 položený základný kameň prvého pasívneho domu, radového domu so štyrmi jednotkami v darmstadtskej mestskej časti Kranichstein, a to z iniciatívy vtedajšieho hesenského ministra hospodárstva Alfreda Schmidta.

Tento prvý pasívny dom je obývaný už od roku 1991. Už od začiatku bol celý projekt doprevádzaný vysoko presným vedeckým meraním. Výsledky boli revolučné: preukázali, že i v studenej a vlhkej strednej Evrópe je možné stavať obytné budovy tak, aby nebolo treba používať bežné vykurovanie a budovy si aj napriek tomu zachovajú vynikajúce tepelné vlastnosti.

Priemerné hodnoty spotreby vykurovacieho tepla namerané behom 15 rokov sú stabilné na úrovni okolo 10 kWh / (m²a), a sú teda na úrovni menej ako jednej desatiny spotreby tepla bežných novostavieb.

Projekt pasívneho domu bol pôvodne myslený len na účely vedeckého využitia potenciálu v rámci efektívneho využívania energií. Túto úlohu projekt vynikajúcim spôsobom splnil, pričom bolo napr. prevedené rozsiahle porovnávanie meraní vo vzťahu k tepelnému chovaniu budovy vrátane číselných simulácií. Výsledky týchto výskumov potvrdili, že kvalitná tepelná izolácia v praxi skutočne zaručuje dosiahnutie vypočítaných energetických úspor.

Lacný pasívny dom

V priebehu návštevy amerického priekopníka v oblasti energií Amory Lovinse v roku 1995 v pasívnom dome v Darmstadtu Kranichstein dal tento odborník podnet k tomu, aby sa preskúmala vhodnosť úspešných postupov uplatňovaných na tomto demonštračnom projekte v praxi, čím by sa umožnila širšia aplikácia. Amory Lovins vždy tvrdil, že so zvyšovaním energetickej účinnosti by sme nemali zostávať stáť na polovici cesty. Odpovedajúce opatrenia musia byť také dobré, aby byla možnosť dosiahnuť podstatných zjednodušení pri tepelnej technike.

Celkové náklady na vykurovanie v rámci životného cyklu budovy sa prudko znižujú, pokiaľ sa technika podstatne zjednoduší pod úroveň 15 kWh/(m²a). Táto hranica definuje pasívny dom.

Vývoj pokračoval

S týmto cieľom zahájilo v Nemecku v roku 1996 svoju činnosť „Profesné združenie lacných pasívnych domov". Základnou ideou tu je to, že vďaka ventilácii stavby sa zároveň zvládne tiež príprava tepla v priestore. Čerstvý vzduch je potrebné ventilačným zariadením privádzať do každého obytného priestoru, pričom tento vzduch môže transportovať taktiež teplo. Pokiaľ bude budova z tepelného hľadiska konštruovaná tak kvalitne, že toto privádzané teplo bude samo o sebe postačovať na to, aby bylo zaručené odpovedajúce pohodlie, potom je ďalší systém pre rozvod tepla zbytočný.

To je základným princíp pasívneho domu: vďaka dobrej tepelnej izolácii + kvalitnej ventilácii priestorov sú ďalšie technické investície nadbytočné. Sektor vykurovania / vetrania / klimatizácie sa tohoto vývoja vôbec obávať nemusia: celkový objem investícií pre domovú techniku zostane zhruba rovnaký. Stručne povedané znamená „pasívny dom" pre oblasť techniky len to, že konvenčná technika vykurovania bude pri zhruba rovnakej tvorbe hodnôt nahrádzaná inovačnou klimatizačnou technikou.

Už v roku 1997 boli realizované prvé skupinové projekty, konkrétne sídlisko pasívnych domov vo Wiesbadenu a pri Kolíne v rámci ekonomickej sociálnej bytovej výstavby. Taktiež tieto projekty zaznamenali veľkú úspešnosť. Nasledoval rýchly rozvoj tejto technológie v Rakúsku, Nemecku a Švajčiarsku hlavne koncom deväťdesiatych rokov a v roku 2002 bol už v uvedených krajinác počet registrovaných pasívnych domov celkovo 4.000. Len v Nemecku sa počet RD každý rok zdvojnásobí.

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Ako zvýšiť bezpečnosť v starších bytových domoch

personAlena Haldováremove_red_eye36bookmarkZaujímavosti

Bývajme bezpečneBývanie je základná ľudská potreba. Vývoj v oblasti stavieb pre bývanie prešiel za tisícročia veľkým progresom. V súčasnosti sa na bývanie kladie celý rad požiadaviek. Okrem dobrého dispozičného riešenia bytov a domov, cez kvalitné technické a technologické ..

Ako si vybrať správnu pôžičku?

personAlena Haldováremove_red_eye37bookmarkZaujímavosti

Pôžičky Asi každý človek by bol rád keby mal dostatok peňazí, krásny dom, dobrú prácu, no jednoducho povedané, aby bol spokojný. Avšak ako to už býva, dosiahnuť niečo takéto sa podarí len málokomu. Avšak aj bežní ľudia si chcú občas kúpiť niečo, na čo proste aktuálne ..

Krása je out, ženy chcú Tarzanov!

personAlena Haldováremove_red_eye54bookmarkZaujímavosti

A už vidím, ako sa 82% mužov, čo nás čítajú, uvelebilo s úsmevom pohodlne do kresla a ten zvyšok metrosexuálov začal prehodnocovať svoj život a pobudnutie na tomto webe. Je to tak páni, štúdie a štatistky dokázali, že množstvom gélu na vlasoch sa nezvyšuje možnosť ulapenia ..

Dejiny sú ako nekonečná šachová partia

personAlena Haldováremove_red_eye21languagefreshup.sk

S historikom umenia, spisovateľom a výtvarníkom Milanom Augustínom Literatúra faktu, ale aj beletria či spájanie oboch žánrov a to všetko so spoločným menovateľom zvaným história. Takto by sa dal charakterizovať autorský záber spisovateľa, historika, umenovedca a výtvarníka ..

Slnečné okuliare - praktické, rafinované a sexy

personAlena Haldováremove_red_eye21languagefreshup.sk

História slnečných okuliarov siaha do obdobia rímskeho cisára Nera, o ktorom sa hovorilo, že namiesto očí používa smaragdy, v ktorých sa odrážali tváre gladiátorov... Prvé vedecké experimentyZa otca slnečných okuliarov možno považovať britského návrhára a vedca Jamesa ..

MOMENT - moderny spolocensky tyzdennik - Móda

personAlena Haldováremove_red_eye17languagefreshup.sk

Nie farby, strih alebo štýl, ale materiály a tkaniny určujú celkový vzhľad. Musia byť funkčné, nielen pekne vyzerať. Nová ležérnosť, nazývaná aj casual wear alebo simple-chic, je horúcou niťou, ktorá pretkáva celú kolekciu modelov. Viaceré moderné materiály z medzinárodný ..