Zaujímavosti keyboard_arrow_right Zaujímavosti keyboard_arrow_rightPasívny dom - história

Pasívny dom - história
Koncepcia pasívneho domu bola načrtnutá už v roku 1988 počas vedeckého pobytu Dr. Wolfganga Feista na univerzite v Lund/Švédsko pri brainstormingu s prof. Bo Adamsonem: je potrebné využiť potenciálu vyplývajúceho z možností úspor investičných nákladov vďaka vylepšenej technike energetických úspor.
Jednoducho tepelná ochrana domu musí byť tak dobrá, aby bolo možné opustiť konvenčný systém vykurovania a tým znížiť investičné náklady na výstavbu a čiastočne eliminovať viac náklady vzniknuté stavbou kvalitnejšieho domu.
V jednom výskumnom projekte financovaným spolkovou zemou Hesensko a nazvanom „Pasívne domy" boli definované vedeckotechnické základy, vďaka ktorým bol už v októbri 1990 položený základný kameň prvého pasívneho domu, radového domu so štyrmi jednotkami v darmstadtskej mestskej časti Kranichstein, a to z iniciatívy vtedajšieho hesenského ministra hospodárstva Alfreda Schmidta.
Tento prvý pasívny dom je obývaný už od roku 1991. Už od začiatku bol celý projekt doprevádzaný vysoko presným vedeckým meraním. Výsledky boli revolučné: preukázali, že i v studenej a vlhkej strednej Evrópe je možné stavať obytné budovy tak, aby nebolo treba používať bežné vykurovanie a budovy si aj napriek tomu zachovajú vynikajúce tepelné vlastnosti.
Priemerné hodnoty spotreby vykurovacieho tepla namerané behom 15 rokov sú stabilné na úrovni okolo 10 kWh / (m²a), a sú teda na úrovni menej ako jednej desatiny spotreby tepla bežných novostavieb.
Projekt pasívneho domu bol pôvodne myslený len na účely vedeckého využitia potenciálu v rámci efektívneho využívania energií. Túto úlohu projekt vynikajúcim spôsobom splnil, pričom bolo napr. prevedené rozsiahle porovnávanie meraní vo vzťahu k tepelnému chovaniu budovy vrátane číselných simulácií. Výsledky týchto výskumov potvrdili, že kvalitná tepelná izolácia v praxi skutočne zaručuje dosiahnutie vypočítaných energetických úspor.
Lacný pasívny dom
V priebehu návštevy amerického priekopníka v oblasti energií Amory Lovinse v roku 1995 v pasívnom dome v Darmstadtu Kranichstein dal tento odborník podnet k tomu, aby sa preskúmala vhodnosť úspešných postupov uplatňovaných na tomto demonštračnom projekte v praxi, čím by sa umožnila širšia aplikácia. Amory Lovins vždy tvrdil, že so zvyšovaním energetickej účinnosti by sme nemali zostávať stáť na polovici cesty. Odpovedajúce opatrenia musia byť také dobré, aby byla možnosť dosiahnuť podstatných zjednodušení pri tepelnej technike.
Celkové náklady na vykurovanie v rámci životného cyklu budovy sa prudko znižujú, pokiaľ sa technika podstatne zjednoduší pod úroveň 15 kWh/(m²a). Táto hranica definuje pasívny dom.
Vývoj pokračoval
S týmto cieľom zahájilo v Nemecku v roku 1996 svoju činnosť „Profesné združenie lacných pasívnych domov". Základnou ideou tu je to, že vďaka ventilácii stavby sa zároveň zvládne tiež príprava tepla v priestore. Čerstvý vzduch je potrebné ventilačným zariadením privádzať do každého obytného priestoru, pričom tento vzduch môže transportovať taktiež teplo. Pokiaľ bude budova z tepelného hľadiska konštruovaná tak kvalitne, že toto privádzané teplo bude samo o sebe postačovať na to, aby bylo zaručené odpovedajúce pohodlie, potom je ďalší systém pre rozvod tepla zbytočný.
To je základným princíp pasívneho domu: vďaka dobrej tepelnej izolácii + kvalitnej ventilácii priestorov sú ďalšie technické investície nadbytočné. Sektor vykurovania / vetrania / klimatizácie sa tohoto vývoja vôbec obávať nemusia: celkový objem investícií pre domovú techniku zostane zhruba rovnaký. Stručne povedané znamená „pasívny dom" pre oblasť techniky len to, že konvenčná technika vykurovania bude pri zhruba rovnakej tvorbe hodnôt nahrádzaná inovačnou klimatizačnou technikou.
Už v roku 1997 boli realizované prvé skupinové projekty, konkrétne sídlisko pasívnych domov vo Wiesbadenu a pri Kolíne v rámci ekonomickej sociálnej bytovej výstavby. Taktiež tieto projekty zaznamenali veľkú úspešnosť. Nasledoval rýchly rozvoj tejto technológie v Rakúsku, Nemecku a Švajčiarsku hlavne koncom deväťdesiatych rokov a v roku 2002 bol už v uvedených krajinác počet registrovaných pasívnych domov celkovo 4.000. Len v Nemecku sa počet RD každý rok zdvojnásobí.
0 komentářů
Vložit komentář
Nepublikujte SPAM!
Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.
Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.