Cestovanie keyboard_arrow_right Cestovanie keyboard_arrow_rightNórsko,Švédsko, Fínsko...ale hlavne o ..

Obrázek příspěvku: Nórsko,Švédsko, Fínsko...ale hlavne o pocitoch, nie cestopis.

Nórsko,Švédsko, Fínsko...ale hlavne o pocitoch, nie cestopis.

personaccess_time01.marec 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye38 shlédnutí

 
Cestou vás popri ostrých zákrutách sprevádzajú vodopády až na vrchol, kde vojdete do mraku, ktorý sa vraj málokedy rozíde. Neverili sme, prenocovali sme na vrchole a ráno bol mrak ešte hustejší. Mlieko. Je to škoda, lebo betónová architektúra hornej stavby s vodopádmi a vysunutými výhľadmi nad priepasťami a pod vami je len sklo alebo mriežka, je fakt impozantná. Vietor v týchto výškach je niekedy taký silný, že aj domčeky musia byť ukotvené 4 oceľovými lanami. 

Nóri milujú deti a vedú ich k skromnosti, k vzdelaniu a úcte k vlastnej krajine a prírode a k sebe navzájom, Netoleruje sa tam vzájomná nadradenosť a intolerancia. Je ich len 4,5 milióna, ale tým, že tá krajina je veľká, majú sa kam rozrastať...Majú najvyššie HDP v celej EÚ a dokonale vypracovaný sociálny a dôchodkový systém. Starý človek nemusí byť nikomu na obtiaž a môže žiť dôstojne a nemusí byť odkázaný na nikoho milosť. Vraj sú tam najspokojnejší a najšťastnejší ľudia z celej EÚ. Hoci je pol roka tma aj cez deň, čo si asi málokto z nás vie predstaviť aká je to záťaž na psychiku.

 Deťom venujú veľmi veľa času a takmer pri každom dome sme videli domčeky pre deti, domčeky na strome, ich vlastnú loďku s veslami (skoro všetci totiž bývajú pri vode - rieky, či more sú tam plytké), šmykľavky, zverinec s domčekom, trampolíny a napr. aj výstavbu asfaltovej cesty s mostom s malými bagrami, tatrovkami...akoby boli stále vonku. Okrem toho majú často veľa živých zvierat, okrem sliepok, tie sme videli len v jednom múzeu. (Zrejme sú tam len farmy na vajíčka.) Rodičia sú spolu s nimi a tým, že majú 3-5 detí , mamy sú asi dlho doma na materskej dovolenke. Sú takí ľudskí a pokorní. Aj vo všetkých kostoloch majú deti svoj kútik s kobercom, hračkami, stolíkom a farbičkami a dospelí sa tam stretávajú na káve a debatujú spolu aj počas dňa. Deti sa kúpu v riekach aj keď je vonku 16 st. Celzia a vo vode , ktorá má 10 stupňov. 

Voda je tam s výnimkou pár hlbších jazier naozaj studená – aj more, aj rieky a často aj jazerá, ktoré sú vlastne plesá z vodopádov. My sme nemali často na výber, takže viem, o čom hovorím. Hygiena je hygiena. Jedine sprchu a WC sme si neviezli. Samozrejme na parkoviskách boli veľmi čisté antikorové zariadenia, ale my sme preferovali súkromie na noc v odľahlejších lokalitách, kde sa môže bežne zakladať oheň, loviť ryby v riekach a stanovať, či spať v aute, pokiaľ dodržíte 150m vzdialenosť od sídla majiteľa domu, či pozemku. Je to vraj taký nepísaný zákon. Rieky sú pri brehu ale také plytké, že sa tam veľká ryba nedá chytiť. Treba mať loďku a ísť ďalej. Ale je to romantika. Ružové oblaky sa odrážajú v krištáľovo čistej vode, horí oheň a vy nie ste od ničoho závislí. Všade navôkol čučoriedky, ktorých sa môžete najesť do sýtosti. Na hlavou vám lieta orol kráľovský, ktorého sa snaží zahnať malý vták s dlhým červeným zobákom, aby ho odohnal od hniezda, kde jeho partnerka sedí na vajíčkach. Vôkol vás sú samé tie malé, krásne, červené mäsožravé rastliny.

 

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Cestopis - Gdańsk, alebo poľský Rotterdam

personAlena Haldováremove_red_eye40bookmarkCestovanie

Odbilo mi práve dvadsať, v očiach ideály a grandiózne sny. Moja sponzorka v biznise, ktorý sa mi vtedy zdal ako objavná cesta mi povedala povestné „go west”. V tomto prípade to bolo skôr „ chodź w Polske”. Uveril som tomu, že v Poľsku je zakopaný môj poklad. Vybral som sa k ..

O rodicoch a detoch

personAlena Haldováremove_red_eye34bookmarkZaujímavosti

Kupujeme svojim detom z lasky (aj k sebe, aby sme si dokazali, zesme dobri rodicia) autodrahy a domceky pre babiky Barbie.Zabudame vsak, ze potrebuju ine - od mala sprostredkovat podnety a vedomosti zo vsetkych oblasti zivota.Mozeme podporovat urcitu vynimocnu schopnost dietata, spev alebo tenis, a ..

Apiterapie

personAlena Haldováremove_red_eye55bookmarkZaujímavosti

„už vieme, ako na to, ak chcete byť zdraví.“ Nie je to tak dávno, keď naši predkovia dávali denne na svoj stôl najmä to, čo si dopestovali na svojich poliach, v záhradách, čo im poskytli lúky, lesy, príroda, čo im zo seba nezištne darovali zvieratá a nám všetkým tak dobre ..

Ako sme sa stali “veľkými“, stratili sme odvahu robiť „veľké“ veci, …

personAlena Haldováremove_red_eye25bookmarkZaujímavosti

Štandardný … ktoré sme chceli robiť ako malé deti. Keď sme boli malí, tak sme chceli meniť svet, meniť ľudí, robiť veľké rozhodnutia, rozhodovať sa hneď a zaraz, … Kde sa vytratili tie ambície? Kde sa stratila tá chuť, sila a odhodlanie?Čím sme starší, tým viac sa ..

Pasívny dom - história

personAlena Haldováremove_red_eye38bookmarkZaujímavosti

Koncepcia pasívneho domu bola načrtnutá už v roku 1988 počas vedeckého pobytu Dr. Wolfganga Feista na univerzite v Lund/Švédsko pri brainstormingu s prof. Bo Adamsonem: je potrebné využiť potenciálu vyplývajúceho z možností úspor investičných nákladov vďaka vylepšenej technike ..

Ako chutí Slovensko? Ani ako bryndza, ani ako posúchy

personAlena Haldováremove_red_eye41languagenapadyrecepty.sk

Keď raňajky sú „obedom“Viete si predstaviť, že by ste si neodkrojili krajec voňavého pšeničného chleba, nedali si čerstvú paradajku alebo zemiakovú kašu? Tieto suroviny síce považujeme dnes za úplnú samozrejmosť, no kedysi ich naši predkovia nepoznali. Zemiaky, paradajky či ..

Veľký zoznam diét

personAlena Haldováremove_red_eye20languagemjd.sk

Z toľkého nepreberného množstva diét, ktoré existujú je veľmi ťažké vybrať tú správnu. Často počujete ako tá ktorá diéta niekomu veľmi zabrala a vďaka nej niekto schudol 10 aj viac kíl za pár dní. Čo pomôže niekomu, nemusí na vás pôsobiť tak isto efektívne. Druhá vec ..

Pár viet o šatách na svadbu

personAlena Haldováremove_red_eye24languagefreshup.sk

Zdravie a krása Na internete existuje množstvo článkov, ktoré radia budúcim nevestám ako si správne vybrať šaty. Apelujú hlavne na to, aby si nevesta vybrala také svadobné šaty, ktoré jej pristanú. Svadobné šaty, ktoré sú síce trendy, no dotyčná sa v nich cíti nepohodlne, ..

Domáca čokoláda

personAlena Haldováremove_red_eye29languagemaxirecepty.sk

Naučím vás dnes vyrobiť si čokoládovú energetickú bombu. Suchú čokoládu, ktorá sa netopí ani v trópoch. Tento typ som dostal od priateľov, ktorí chodia na expedície. Preto je im veľká vďaka, že ma poučili ako si pomôcť. Trošku som si ju vylepšil a o to viac chutí. Nie ..

ZVYKY A SPRÁVANIE V RÔZNYCH KRAJINÁCH SVETA

personAlena Haldováremove_red_eye25languagefreshup.sk

Deň dospelosti v Japonsku Každý druhý pondelok v januári oslavujú Japonci tento štátny sviatok pre nich nazývaný Seidžin nó hi. Všetci, ktorí mali v predchádzajúcom roku dvadsať rokov, v tento deň oslavujú oficiálne dosiahnutie veku, v ktorom môžu legálne voliť, fajčiť a ..