Zaujímavosti keyboard_arrow_right Zaujímavosti keyboard_arrow_rightNasýtené tuky a ich výhody pre ľudský ..

Obrázek příspěvku: Nasýtené tuky a ich výhody pre ľudský organizmus

Nasýtené tuky a ich výhody pre ľudský organizmus

personaccess_time08.marec 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye35 shlédnutíTuky patria tak ako bielkoviny a sacharidy do pestrého jedálnička bez ohľadu na to či chudneme alebo priberáme. O tukoch v strave sa už popísalo veľa a každý vie, že existujú tzv. dobré a zlé tuky. Za zdravé tuky sa považujú najmä nenasýtené, ktoré sú rastlinného pôvodu a mali by tvoriť drvivú väčšinu (odporúča sa až 80%) tukov, ktoré zjeme. Naopak nasýtené tuky by mali byť v menšine, ale netreba ich zo stravy úplne vynechať, pretože nasýtené tuky majú množstvo výhod pre ľudský organizmus. Dnes sa niektorí odborníci na výživu odporúčajú jesť viac nasýtených tukov ako sa odporúčalo pred pár rokmi. Hlavné výhody nasýtených tukov sú vypísané v tomto článku.

Zníženie rizika srdcových chorôb – Nasýtené tuky podporujú zdravie srdca znižovaním lipoproteínu, ktorý prispieva k srdcovým chorobám. 

Zdravý mozog – Ľudský mozog tvorí približne zo 75% voda. Zvyšná hmota pozostáva najmä z tukov, z ktorých veľký podiel sú práve nasýtené tuky. Mozog je najtučnejší orgán ľudského tela. Pre optimálnu činnosť mozgu je potrebné prijímať dostatok nasýtených mastných kyselín.

Silnejšie kosti – Vďaka nasýteným tukom sa vápnik efektívnejšie zabuduje do kostí. Niektorý odborníci kvôli tomu odporúčajú prijímať aspoň polovicu všetkých tukov vo forme nasýtených tukov. 

Posilnenie imunitného systému – Nedostatok nasýtených mastných kyselín môže mať za následok zhoršenie imunitného systému ľudského tela. Najmä nasýtené tuky v masle a kokosovom oleji, najmä kyselina myristová a laurová sú vynikajúce na posilnenie imunity.

Ochrana zdravia pľúc – Naše pľúca sú pokryté tenkou ochrannou vrstvou, ktorá je tvorená z nasýtených mastných kyselín. Ak vynecháme nasýtené tuky zo stravy a nahradíme ich nenasýtenými tukmi, tak bude nemusí táto vrstva na pľúcach plniť svoju ochrannú funkciu.

Ochrana pečene – Bolo dokázané, že nasýtený tuk ochraňuje pečeň pred nepriaznivými účinkami liekov a alkoholu. 

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Apiterapie

personAlena Haldováremove_red_eye55bookmarkZaujímavosti

„už vieme, ako na to, ak chcete byť zdraví.“ Nie je to tak dávno, keď naši predkovia dávali denne na svoj stôl najmä to, čo si dopestovali na svojich poliach, v záhradách, čo im poskytli lúky, lesy, príroda, čo im zo seba nezištne darovali zvieratá a nám všetkým tak dobre ..

O rodicoch a detoch

personAlena Haldováremove_red_eye33bookmarkZaujímavosti

Kupujeme svojim detom z lasky (aj k sebe, aby sme si dokazali, zesme dobri rodicia) autodrahy a domceky pre babiky Barbie.Zabudame vsak, ze potrebuju ine - od mala sprostredkovat podnety a vedomosti zo vsetkych oblasti zivota.Mozeme podporovat urcitu vynimocnu schopnost dietata, spev alebo tenis, a ..

Reflexná masáž chodidiel

personAlena Haldováremove_red_eye41bookmarkZaujímavosti

Táto metóda funguje na princípe masírovania reflexných plôšok na nohe. Každá plôška patrí k určitej časti tela, k určitému orgánu či systému. Prostredníctvom špeciálnych hmatov a ťahov pôsobí masér cielene na konkrétne časti. Tieto body či plôšky nájdeme na oboch ..

Juraj Benčík

personAlena Haldováremove_red_eye41bookmarkZábava

Juraj Benčík: Sloboda, zodpovedne vykonávaná, je najvzácnejšiaHerec, mím, pedagóg, moderátor, manažér a mnoho ďalších profesií by sme mohli priradiť k menu Juraj Benčík. On to dokáže vtesnať do jediného slova – divadelník. Vďaka mamke, publicistke, odmalička recitoval, už ..

Filozofia života mladého človeka ako ju (NE)vidíme: Mladý človek versus staršia generácia - medzigeneračná priepasť?

personAlena Haldováremove_red_eye35bookmarkZaujímavosti

Ak sme sa vo viacerých minulých číslach časopisu Svet športu snažili čitateľovi priblížiť problémy z oblasti sociálnej patológie, nerobili sme tak z dôvodu senzáciechtivosti, či z dôvodu zámerného poukazovania na negatívne javy z oblasti závislostí. Cieľom autora tejto ..

Ako chutí Slovensko? Ani ako bryndza, ani ako posúchy

personAlena Haldováremove_red_eye39languagenapadyrecepty.sk

Keď raňajky sú „obedom“Viete si predstaviť, že by ste si neodkrojili krajec voňavého pšeničného chleba, nedali si čerstvú paradajku alebo zemiakovú kašu? Tieto suroviny síce považujeme dnes za úplnú samozrejmosť, no kedysi ich naši predkovia nepoznali. Zemiaky, paradajky či ..

Veľký zoznam diét

personAlena Haldováremove_red_eye19languagemjd.sk

Z toľkého nepreberného množstva diét, ktoré existujú je veľmi ťažké vybrať tú správnu. Často počujete ako tá ktorá diéta niekomu veľmi zabrala a vďaka nej niekto schudol 10 aj viac kíl za pár dní. Čo pomôže niekomu, nemusí na vás pôsobiť tak isto efektívne. Druhá vec ..

9 tipov, ako správne sterilizovať fľaše na zaváranie

personAlena Haldováremove_red_eye39languagenapadyrecepty.sk

Aj vy ste podľahli trendu domáceho zavárania a u vás doma to rozvoniava ako v babičkinej letnej kuchyni? Potom iste riešite čo robiť, aby vaše dobroty dlho vydržali v komore bez chybičky a radosť z kuchtenia vám po pár týždňoch zbytočne nepokazili plesne tvoriace sa na povrchu ..

Klíčky

personAlena Haldováremove_red_eye28languagenapadyrecepty.sk

Nejedná sa o žiadny posledný výstrelok módy alebo výmysel. Klíčky, ako vysoko kvalitná potravina, boli známe už pred 5000 rokmi. Naklíčené semená tvoria dôležitú časť diéty ľudí žijúcich vo vysokohorských oblastiach Hunzy v Himalájach a dožívajúcich sa dlhovekosti. Ku ..

Cestovateľky: Po Slovensku na ťave či tanku

personAlena Haldováremove_red_eye16languagefreshup.sk

Jazdili aj na chrbte ťavy a skončili až na Havaji. Napriek tomu neopustili hranice domoviny. Lucka, Naďa, Veronika a Zuzka, to je štvorica, ktorá sa už tretie leto po sebe rozhodla vymeniť piesočné pláže a tieň palmových listov za čosi omnoho dobrodružnejšie. Dovolenku na ..