Zaujímavosti keyboard_arrow_right Zaujímavosti keyboard_arrow_rightMorfium - morfín a jeho využitie v ..

Obrázek příspěvku: Morfium - morfín a jeho využitie v medicíne, morfín ako droga, zneužvanie analgetík

Morfium - morfín a jeho využitie v medicíne, morfín ako droga, zneužvanie analgetík

personaccess_time29.február 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye30 shlédnutí

Informačné stránky - morfium

Morfín, poznáme aj podľa pomenovania morfium. Ide o alkaloid fenanthrenového respektíve morfinanového typu, ktorý je obsiahnutý v ópiu. Presnejšie je jeho obsah v opiátoch (prirodzený opioid). Tvorí približne 10% hmotnosti surového ópia.

Primárne použitie morfínu je v lekárstve. Ide o silné analgetikum, čo je liečivo utišujúce bolesť. Taktiež ako surovina na výrobu ďalších opioidov podobného zloženia, teda morfínového typu, ktorú sú napríklad kodeín, ethylmorfín, hydromorfón, diamorfón, folkodín. Diamorfón však poznáme skôr pod menom heroín. A to je vlastne aj dôvod, prečo je pestovanie a výroba opiátov vážna téma na medzinárodnej úrovni.

Morfium tvorí základ podobných liečín a je tiež prorotypom ďalších silných analgetík a je obsiahnuté v mnohých ďalších liečivách v rôznej miere.

V centrálnej nervovej sústave organizmu nájdeme opioidné receptory, na ktoré práve opiáty vplývajú. Polohou v nervovej sústave sa dajú vysvetliť účinky opiátov, ktoré tak pôsobia priamo na nervovú sústavu. Problém om je že telo si pri užívaní rovnakej látky buduje toleranciu, čo spôsobuje znižovanie účinkov pri rovnakom množstve látky. Pre účinnosť proti bolesti si teda telo núti využiť väčšiu dávku. Telo si však zároveň na látku aj navyká a pri pociťovaní potreby užiť ďalšiu dávku liečiva, sa vlastne z liečiva touto návykovosťou stáva droga.

Morfín, teda morfium je návyková látka. Je zneužívaná už takmer sto rokov,v najväčšej miere práve v modernej dobe, kedy sa význam drog a omamných látok vníma najlepšie práve v čiernom obchode a v podsvetí. Je zneužívaný ako droga alebo ako surovina pri výrobe heroínu. Niet sa prečo diviť, že morfium nie je bežné liečivo, ktoré by mohlo byť dostupné na každej lekárni a bez predpisu. Využíva sa len vo výnimočných prípadoch, prípadne látky z neho pôsobia na špecializovaných oddeleniach, traumatologických oddeleniach, chirurgii a v minulosti bolo morfium zastúpené ako dôležitá výbava armády a lekárnikov, ktorí zachraňovali ranených v boji, pri zásahu projektilom alebo črepinou takéto zranenia pôsobia silno na nervovú sústavu a morfium sa svojimi účinkami po vpichnutí darí znižovať bolesť a citlivosť bolestivých miest.

 

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Apiterapie

personAlena Haldováremove_red_eye55bookmarkZaujímavosti

„už vieme, ako na to, ak chcete byť zdraví.“ Nie je to tak dávno, keď naši predkovia dávali denne na svoj stôl najmä to, čo si dopestovali na svojich poliach, v záhradách, čo im poskytli lúky, lesy, príroda, čo im zo seba nezištne darovali zvieratá a nám všetkým tak dobre ..

Cestopis - Gdańsk, alebo poľský Rotterdam

personAlena Haldováremove_red_eye40bookmarkCestovanie

Odbilo mi práve dvadsať, v očiach ideály a grandiózne sny. Moja sponzorka v biznise, ktorý sa mi vtedy zdal ako objavná cesta mi povedala povestné „go west”. V tomto prípade to bolo skôr „ chodź w Polske”. Uveril som tomu, že v Poľsku je zakopaný môj poklad. Vybral som sa k ..

Veľkonočné sviatky skrývajú v sebe tradíciu, ale aj duchovno

personAlena Haldováremove_red_eye53bookmarkZaujímavosti

Magické čaro Veľkej nociVeľká noc bola oddávna symbolom prebúdzajúceho sa života, sily, plodnosti, ale aj duchovnej kontemplácie. Na Slovensku boli vždy tieto sviatky bohaté na tradície a zvyky, z ktorých sa mnohé zachovávajú dodnes. Hovorí sa, že by sme mali poznať minulosť, ..

Juraj Benčík

personAlena Haldováremove_red_eye43bookmarkZábava

Juraj Benčík: Sloboda, zodpovedne vykonávaná, je najvzácnejšiaHerec, mím, pedagóg, moderátor, manažér a mnoho ďalších profesií by sme mohli priradiť k menu Juraj Benčík. On to dokáže vtesnať do jediného slova – divadelník. Vďaka mamke, publicistke, odmalička recitoval, už ..

Filozofia života mladého človeka ako ju (NE)vidíme: Mladý človek versus staršia generácia - medzigeneračná priepasť?

personAlena Haldováremove_red_eye36bookmarkZaujímavosti

Ak sme sa vo viacerých minulých číslach časopisu Svet športu snažili čitateľovi priblížiť problémy z oblasti sociálnej patológie, nerobili sme tak z dôvodu senzáciechtivosti, či z dôvodu zámerného poukazovania na negatívne javy z oblasti závislostí. Cieľom autora tejto ..

Ako chutí Slovensko? Ani ako bryndza, ani ako posúchy

personAlena Haldováremove_red_eye41languagenapadyrecepty.sk

Keď raňajky sú „obedom“Viete si predstaviť, že by ste si neodkrojili krajec voňavého pšeničného chleba, nedali si čerstvú paradajku alebo zemiakovú kašu? Tieto suroviny síce považujeme dnes za úplnú samozrejmosť, no kedysi ich naši predkovia nepoznali. Zemiaky, paradajky či ..

Veľký zoznam diét

personAlena Haldováremove_red_eye20languagemjd.sk

Z toľkého nepreberného množstva diét, ktoré existujú je veľmi ťažké vybrať tú správnu. Často počujete ako tá ktorá diéta niekomu veľmi zabrala a vďaka nej niekto schudol 10 aj viac kíl za pár dní. Čo pomôže niekomu, nemusí na vás pôsobiť tak isto efektívne. Druhá vec ..

Cestovateľky: Po Slovensku na ťave či tanku

personAlena Haldováremove_red_eye20languagefreshup.sk

Jazdili aj na chrbte ťavy a skončili až na Havaji. Napriek tomu neopustili hranice domoviny. Lucka, Naďa, Veronika a Zuzka, to je štvorica, ktorá sa už tretie leto po sebe rozhodla vymeniť piesočné pláže a tieň palmových listov za čosi omnoho dobrodružnejšie. Dovolenku na ..

Zlaté pravidlá priberania

personAlena Haldováremove_red_eye22languagemjd.sk

Ak máte príliš štíhlu postavu a chcete s tým niečo urobiť, máme pre vás pár dobrých pravidiel ako na to. Tieto zlaté pravidlá vám ukážu cestu ako pribrať. Cieľom by však nemalo byť pribrať čo najrýchlejšie a čo najviac, pretože vtedy priberáte zväčša tuk. Cieľom je ..

Nohavice, mužská záležitosť? Už dávno nie

personAlena Haldováremove_red_eye18languagefreshup.sk

Prvé nohaviceVšetci vieme, že ako prví nosili nohavice muži. Než ale človek prišiel na technológiu zošiti a odevu, nosili pravekí muži kožušinu ovinutú okolo tela rovnako ako ženy. Prvé nohavice sa začali na území dnešnej Európy objavovať až v románskom období. Príchod ..