Cestovanie keyboard_arrow_right Cestovanie keyboard_arrow_rightCestopis - Gdańsk, alebo poľský Rotterdam

Obrázek příspěvku: Cestopis - Gdańsk, alebo poľský Rotterdam

Cestopis - Gdańsk, alebo poľský Rotterdam

personaccess_time02.marec 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye38 shlédnutí


Odbilo mi práve dvadsať, v očiach ideály a grandiózne sny. Moja sponzorka v biznise, ktorý sa mi vtedy zdal ako objavná cesta mi povedala povestné „go west”.  V tomto prípade to bolo skôr „ chodź w Polske”.  Uveril som tomu, že v Poľsku je zakopaný môj poklad. Vybral som sa k našim veľkým susedom. Naivne som sa nazdával, že stačí k spisovnej slovenčine popridávať  „š” „č” a bude z toho „rzecziwista polszczizna”. Ak som chcel prežiť, bol som prvé mesiace vďačný za to, že mnohí poliaci ovládali jazyk britských ostrovov.  O silnej odlišnosti slovenčiny od reči Polónov ma presvedčil už pozdrav vo Varšavskom vagóne v Bratislave: „szerokej drogy panu”, kde som si toto príslovečné poľské prianie šťastnej cesty splietol s ponúkaním narkotík. Viem, úsmevné. Ale od toho momentu sa začala moja  vojenská výprava, kliesnil som si niekoľko rokov cestu v cudzej krajine, ktorej jazyk a kultúru som nepoznal. Bola to výzva, popri ktorej odišiel môj otec a zmenil sa môj náhľad na život, hodnoty a seba. Bol to môj prvý krok von z hniezda otcovizne.  Teraz po dvanástich rokoch, kedy som prebrázdil Európu a Ameriku sa vraciam po svojich stopách  pokloniť sa spomienkam vkutým do budov, chodníkov, námestí a uličiek przepieknej Polski. Poďte so mnou ak máte chuť.....

Gdańsk, alebo poľský Rotterdam

Svoju  púť rozpočínam vonku, na okraji Európy, na brehu Baltiku.  Po pätnásťhodinovej jazde autom som zaškrípal brzdami na zasneženom piesku gdańkej pláže.  Od Karpát k Baltiku.  Morze Baltickie, jak ho Gdańčania nazývajú ma hneď pohladilo chladom penistých vĺn a pomaly sa prepadám do piesku pláže, kde obďaľeč  sa jašia poliaci mladí duchom. Život gombička. Tak isto ako tie penivo mrazivé vlny a rovnako „prívetivý” vietor v nakrátko ostrihaných vlasoch obopínal ma pocit dosiahnutia cieľa, pocit slobody horolezca vbíjajúceho svoju vlajku na štíte Mont Blanc.

Otočím sa smerom k pevnine a víta ma časom a grafitmi poznačená tabuľa Wejscie do Polski – Gdańsk 25, policja, straź poźarna i pogotowie ratunkowe. Verím, že tu nebudem potrebovať ani jedno z ponúkaných telefónnych čísel.  Moje prvé kroky, alebo lepšie povedané šľapnutia na plyn, ma zaviali k pomníku Solidarnośći.

Piedestál Lecha Walensu, kde zhodil prvé domino reťazovej rekacie krachu komunizmu v Poľsku a ako mnohí pamätáme, aj v celej Európe.  Prekvapil ma fakt, že v prístavnom nákladišti, po poľski Stoczni, sa dodnes stále usilovne pracuje. Brána ovešaná znakmi nacionálnosti a náboženstva, okorenené obrazmi pápežov. Do tejto dvojky možno vhodne zapadá všadeprítomné vyobrazenie bôžika poľskej Solidarnośći – Lecha Walensu.  Ale dnes je tu po jeho čine len chladný pomník obrúbený symbolicky do poly spílenými topoľmi a v betóne zachované šľapaje Karola Wojtylu ako počas svojej pápežskej návštevy po páde komunizmu žehná poliakom vzbúrivším sa útlaku Komuny.

Pomalými krokmi popred tabule opisujúce desiatky ba stovky zosnulých námorných nádenníkov som tak premýšľal, prečo práve tu? Prečo práve tu, v tomto meste a v tejto obyčajnej kovovej ohrade plnej potu a lopoty povstala revolúcia proti komunizmu. Útlak týchto ľudí, neľudské podmienky práce a bezperspektívnosť alebo..... a potom ma to napadlo.  Miesto stretnutia viacerých kultúr. Tak ako Juhoslávia bola časovanou bombou stretobodom kultúr, tak aj Gdańsk súc prístavom na skok od Ruska, Švédska, Nemecka teda miestom stretania sa myšlienkových prúdov, bol jak predurčený k slobodomyleniu.

Nutnosť každodenne pri pive  po šichte počúvať od prišelcov o inakosti života tam a tam, postupne v dušiach obyčajných nádenníkov v prístave povstala odvaha, z obavy vsklíčila odvaha povstať a vzpriečiť sa Rosjaninom – jak rusov poliaci nazývajú. Tento vulkán nespokojnosti potreboval už len spúšť a tú stlačili komunistický žoldnieri keď zastrelili tridsiatich námorníkov strieľajúc do štrajkujúceho davu. A potom potreboval už len zrozumiteľné ústa a tie mu dal mladý elektrikár Lech Walensa, ktorý sa stal kozmicky rýchlo prvým porevolučným prezidentom  Państwa polskiego.

Keď si to všetko predstavujete a stojíte v strede pomníka troch krížov – kotiev, zdá sa Vám, že ako sa točí hlava, ste tam, práve v ten deň a počujete Lecha Walensu ako ohnivo káže proti komunistickej opresii, a zotročení rozzúrení nádeníci dupú nohami a mrštia zopäté päste k nebu, tak ohnivo, ako sa dnes na tomto mieste týčia tri kríže – pomníky čias minulých. Ak by som sa nepridržal jedného z nich, príliš by sa mi zatočila hlava a spadol by som...... tak poďme ďalej.

Starówka – tak Gdańčania volájú staré mesto. Miesto ktoré doslova a dopísmena dýcha stredovekom. Staré germánske budovy,  architektúra popretkávaná domami s vysokým  priečelím, presne také aké vidieť len v Holansku.  Kráčajúc pomedzi ne, nemôžem sa ubrániť pocitu, že sa nachádzam v Rotterdame, len ma desí, prečo tu všetci mówia po polsku. Poľský Rotterdam – áno, to je najlepšie pomenovanie pre Gdańsk.  Ale to, čo ho robí od Rotterdamu a Štokholmu  iným ba krajším je pocit mora, vôňa ľahkého vzduchu prepletená povykmi čajok, ktoré Vám brázdia nad hlavami. Lyrickejšie prevedenie našich vnútropevninových holubov. Možno pre tie masy poliakov, ktorí sa ležérne vôkol mňa prechádzajú to nie je tak romantické, ale pre mňa, ktorý už dva roky nepočul spevot čajok, je to opereta.

Zhlboka sa nadýchnem,  zavriem oči, oprierajúc sa o tehlovú stenu hotela Hanza a načúvam, načúvam dychu minulosti, pachuti dávneho stredoveku.  Popred Vás zrazu začnú mašírovať vojaci v zbroji s tepanými prilbami na hlavách a drôtených košeliach, namiesto Fiatov a Renaultov  vidíte kočiare a vozy tiahnúce na trh na Plac Ratusza Gdańsiego, a vy sa vydáte za nimi.....

Cestou mínam prievozníka na loďke Moltava, čo je rieka vtekajúca do Baltiku práve tu. Na delte tejto rieky pred tisícročím povstala nemeská osada Danig – dnešný Gdańsk.  Na tehlovej stene, nejaký šikovný architekt navrhol malú dekoráciu – umelé hniezdočko lastovičiek, aký jemnocit majú títo ľudia v tak mrazivom kraji.  Ako naschvál ma hudba z priľahlej reštaurácie priviedla na Aleju Milosci ( lásky), viete aká skladba to bola? Je t´aime. Kráčajúc po nej narazíte na reklamu Fryzjera (holiča) a aj tá pôsobí, akoby ju práve ukul stredoveký kováč. Prechádzate malebnými uličkami pomedzi kostoly a takzvané „kamienice” - škandinávsky pôsobiace vysoké na tesno postavené domy zbohatlíkov. Kde - tu vám pocit malosti vzbudí pohľad na gotické vežičky najväčšej baziliky v poľsku – posvätenej Panne Márii. Aké zvláštne, poľský Notre Dame v poľskom Rotterdam(e). Práve tu rád chodieval Ján Pavol II, ktorého stopy zachované v betóne sme videli pri pomníku Solidarnośći.

Na námestí Ratusza Gdańskiego Vám nemôže uniknúť Artušova fontána, či bar pre literátov, ako inak ako pomenovaný Mon Balzac. Kde tu na Vás vykukne billboard hlásiaci kandidatúru Gdańska  za Európske mesto kultúry. No po dnešnej  špacírke po tomto morskom múzeu menom Gdańsk budem určite voliť  práve toto mesto. Som síce národne cítiaci Slovák, ale Košice sa s touto historičnosťou v každej tehle, v každej uličke akú postretnete tuna nedajú porovnávať.

Zlatý klinec programu – Magická ulička. Nie nemýľte si ju s tými, ktoré nájdete v Amsterdame, to by bola dehonestácia. Nie. To čo tu nájdete je kúzelná ulička pripomínajúca rozprávku z Petra Pana, alebo Pána  prsteňov. Strom uprostred, staroveké dračie hlavy ako otvory riní, malé obchodíky s jantárom, ktorého je tu neúrekom, nakoľko ho vyvrhuje Baltické more.  V jantári nájdete zakonzervované muchy a komáre a už už chcete jeden kus jantáru kúpiť a vyskúšať to čo ste videli v Jurskom parku.  Mazowiecka ulička je úzučká a preto slnko pohládza len štíty striech   a láka sa stále dívať hore. Útulnosť, príjemné farby a tvary kaviarničiek a francúzsky vizerajúcich reštaurácií Vám pomáha zabudnúť na podnechty lezúcu zimu baltického marca v Gdańsku. Ešte posledný pohľad, prosba aby sa baterka foťáka zmohla ešte na jeden záber a..... cvak..... tu je.....

folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Krv v moči

personAlena Haldováremove_red_eye39bookmarkNezaradené

Hematúria je lekársky výraz pre krv v moči. Krv v moči môže spôsobiť niekoľko rôznych stavov a chorôb. Krv môže byť vidieteľná alebo môže byť prítomná v takom malom množstve, že nie je viditeľná voľným okom. Akékoľvek množstvo krvi v moči je známkou vážneho ..

Pichlo vás niekedy pri srdci? Toto je príčinou pichania pri srdci a takto sa ho zbavíte...

personAlena Haldováremove_red_eye46bookmarkZaujímavosti

Možné príčiny bolesti a pichania pri srdciMedzirebrová myalgia môže byť spôsobená virálnou infekciou svalov, ale takisto ich opakovaným namáhaním alebo záťažou.Niekedy nemusí existovať žiadna zjavný vnútorná príčina. Tento typ pichania alebo bolesti obvykle po čase zmizne ..

Filozofia života mladého človeka ako ju (NE)vidíme: Mladý človek versus staršia generácia - medzigeneračná priepasť?

personAlena Haldováremove_red_eye35bookmarkZaujímavosti

Ak sme sa vo viacerých minulých číslach časopisu Svet športu snažili čitateľovi priblížiť problémy z oblasti sociálnej patológie, nerobili sme tak z dôvodu senzáciechtivosti, či z dôvodu zámerného poukazovania na negatívne javy z oblasti závislostí. Cieľom autora tejto ..

Krvné zrazeniny zabili už milióny ľudí: Ako zistiť či máme v tele krvnú zrazeninu?

personAlena Haldováremove_red_eye32bookmarkNezaradené

Ako zistiť, že môžete mať v tele krvnú zrazeninu?Niektorí ľudia si môžu vytvoriť krvnú zrazeninu bez toho, aby patrili do niektorej z vyššie uvedených rizikových skupín. Preto je dôležité poznať príznaky trombózy.Ak spozorujete na sebe niektorý z nasledujúcich symptómov, ..

Nórsko,Švédsko, Fínsko...ale hlavne o pocitoch, nie cestopis.

personAlena Haldováremove_red_eye38bookmarkCestovanie

Cestou vás popri ostrých zákrutách sprevádzajú vodopády až na vrchol, kde vojdete do mraku, ktorý sa vraj málokedy rozíde. Neverili sme, prenocovali sme na vrchole a ráno bol mrak ešte hustejší. Mlieko. Je to škoda, lebo betónová architektúra hornej stavby s vodopádmi a ..

90 dňová rozlišovacia diéta- veľmi účinné

personAlena Haldováremove_red_eye18languagefreshup.sk

Veľmi účinná diéta, ktorá vám bez náhlych zmien v jedálničku pomôže schudnúť prebytočné kilogramy, detoxikovať organizmus a zrýchliť metabolizmus. Pomocou 90 dňovej diéty nezažijete jo-jo efekt ani nebudete vyhladovaní. Za 90 dní sa dá vďaka tejto diéta bezbolestne ..

Ako chutí Slovensko? Ani ako bryndza, ani ako posúchy

personAlena Haldováremove_red_eye41languagenapadyrecepty.sk

Keď raňajky sú „obedom“Viete si predstaviť, že by ste si neodkrojili krajec voňavého pšeničného chleba, nedali si čerstvú paradajku alebo zemiakovú kašu? Tieto suroviny síce považujeme dnes za úplnú samozrejmosť, no kedysi ich naši predkovia nepoznali. Zemiaky, paradajky či ..

Elegancia zimy

personAlena Haldováremove_red_eye18languagefreshup.sk

Štýl casual sa feminizuje a zároveň sa vyznačuje samozrejmým,ušľachtilým a vždy mäkko pôsobiacim charakterom. Tón udávajú jemné farby ako vanilková, ťavia hnedá, orchideová alebo hortenziováa sýta paleta odtieňov sivej.Tkaniny a úplety zo zmesí syntetických a prírodných ..

Akým potravinám sa vyhýbať v tehotenstve

personAlena Haldováremove_red_eye23languagefreshup.sk

Niektorým potravinám je dobré sa počas tehotenstva vyhýbať, buď kvôli tomu, čo obsahujú, alebo kvôli spôsobu, akým sú pripravované. Určiť, čo si môžete bez obáv dať a na čo by ste sa nemali ani pozrieť, môže byť niekedy trochu ťažké. Ak si ale prečítate informácie a ..

UŽITOČNÉ INFORMÁCIE O VÍNE

personAlena Haldováremove_red_eye54languagenapadyrecepty.sk

PRÁCA VO VINOGRADETej práce je veľmi veľa, čo vinár musí vykonať, kým môže s pocitom dobre vykonanej práce uzavrieť ďalší – úspešný či menej úspešný rok. Predpokladom pestovania vínnej révy je výber odrody, sadeníc a podkladby pre nové výsadby, úprava koreňa, ..