Zaujímavosti keyboard_arrow_right Zaujímavosti keyboard_arrow_right5 jednoduchých krokov ako obmedziť odpad v ..

Obrázek příspěvku: 5 jednoduchých krokov ako obmedziť odpad v domácnosti

5 jednoduchých krokov ako obmedziť odpad v domácnosti

personaccess_time03.marec 2020chat_bubble_outline0 komentářůremove_red_eye40 shlédnutí

Jednorázové sáčky a tašky

– poznáš toho človeka, ktorý si každý kus ovocia dá do osobitného sáčku? A potom ešte aj chladené, mrazené, roztrhnuteľné a pre lepšiu manipuláciu aj maličké veci? Alebo si ním práve ty? ???? Vieš si predstaviť, aké by to pre našu planétu bolo, keby sme prestali používať igelit? Snaha obmedziť tašky už je prítomná niekoľko rokov – supermarkety ponúkajú plátenné, či iné kvalitné tašky a za tie igelitové sa platí. Ale aj tak, priemerný Dán minie ročne štyri igelitové tašky. Slovák vyše 400. V Európe sa ročne použije 100-miliárd tašiek, z toho 8 miliárd končí v moriach. Pre mňa je toto cieľ na tento rok – úplne prestať brať z obchodov tašky – máme ich doma neúrekom, a igelitové sáčky. Vyrobila som si sieťky na ovocie a zeleninu a zatiaľ som nemala žiaden problém! Vyrobte si aj vy! Pečivo veľmi nekupujeme, pečieme ho doma, ale plánujem si ušiť aj vrecká na pečivo.

Plastové fľaše a pohárik na kávu so sebou

– ak pijete sladené nápoje, prestaňte. Naozaj, neexistuje o nich ani 1 pozitívna vec. Rýchly a vysoký prísun cukru zabíja energiu vo vašom tele a priberáte z neho. Ak pijete minerálku, lebo z kohútika vám nechutí, čo tak skúsiť vodu filtrovať prírodnými minerálmi? Brávate si často coffee-to-go? Tak doma vyhrabte ten termohrnček na kávu a berte si ho so sebou. Alebo si zaobstarajte KeepCup. Jednorazové plastové viečko na kávu skoro všetci hodia do najbližšieho koša a jeho rozloženie trvá desiatky rokov.

Potraviny a drogéria, ktoré môžme kúpiť bez obalu

– ryža, obilniny, strukoviny, orechy, cestoviny. Na tejto mape nájdete miesta, kde sa dá nakupovať do vlastných obalov. Ak nemáte nič poblíž, ale aj tak sa vám páči táto myšlienka, skúste tento internetový obchod. Môžete im poslať vlastné obaly, do ktorých vám zabalia tovar. Bola som zatiaľ len v jednej takejto predajni potravín a bol to skvelý pocit. Isto tam budem chodiť pravidelne. Najbližšie si plánujem ísť načapovať drogériu do vlastných obalov ????

Použité veci

– ak naozaj potrebuješ nejaký spotrebič, oblečenie… skús najskôr pohľadať na bazároch, tisícky ľudí dostali nevhodný darček alebo nepotrebujú veci z pivnice. Použité veci dostanú ďalšiu šancu, čo je skvelé!

BONUS: jednoduché ODMIETNUTIE

– Bea Johnson má heslo tzv.: 5R – Refuse, Reduce, Reuse, Recycle, and Rot (and only in that order) = Odmietni, Obmedz, Opäť použi, Zrecykluj a Zkompostuj (len v takomto poradí). Keď sa nad tým zamyslime, nemyslím, že je potrebné to veľmi rozvíjať. Ak to naozaj nepotrebuješ nekupuj to, nakupuj celkovo menej, využi to, čo máš zas iným spôsobom(háčkovaný košík z tričiek???), recykluj a kompostuj. Čo dodať?

Mojim cieľom po úplnom odmietnutí tašiek a sáčkov bude postupne slow fashion, kompostovanie (bio odpad tvorí 40-70% odpadu v domácnosti, no na skládke odpadu sa nerozloží!) kozmetika bez obalu a kuchynské potreby ako hubky, utierky a servítky. No všetko pekne postupne, aby sme si naozaj zvykli a neboli príliš ohúrení ????


folder_openPřiřazené štítky

0 komentářů

commentŽádné komentáře

Pokud chcete, můžete přidat první komentář k tomuto článku níže.

Vložit komentář

info_outline

Nepublikujte SPAM!

Jakékoliv SPAM komentáře, které nejsou relevantní k obsahu tohoto článku budou odstraněny.

Podobné články

Apiterapie

personAlena Haldováremove_red_eye55bookmarkZaujímavosti

„už vieme, ako na to, ak chcete byť zdraví.“ Nie je to tak dávno, keď naši predkovia dávali denne na svoj stôl najmä to, čo si dopestovali na svojich poliach, v záhradách, čo im poskytli lúky, lesy, príroda, čo im zo seba nezištne darovali zvieratá a nám všetkým tak dobre ..

Cestopis - Gdańsk, alebo poľský Rotterdam

personAlena Haldováremove_red_eye39bookmarkCestovanie

Odbilo mi práve dvadsať, v očiach ideály a grandiózne sny. Moja sponzorka v biznise, ktorý sa mi vtedy zdal ako objavná cesta mi povedala povestné „go west”. V tomto prípade to bolo skôr „ chodź w Polske”. Uveril som tomu, že v Poľsku je zakopaný môj poklad. Vybral som sa k ..

30 minút denne, ktoré zmenia život akéhokoľvek človeka v akejkoľvek situácii.

personAlena Haldováremove_red_eye36bookmarkZaujímavosti

Najčastejšou príčinou toho, že nám niečo nevyjde býva nedostatok trpezlivosti. Rovnako ako nespútaná túžba dôjsť okamžite k výsledku a splneniu vašich prianí je základom väčšiny neúspechov.Realita je taká, že úspech si vyžaduje čas. A veľký úspech žiada mnoho ..

Veľkonočné sviatky skrývajú v sebe tradíciu, ale aj duchovno

personAlena Haldováremove_red_eye52bookmarkZaujímavosti

Magické čaro Veľkej nociVeľká noc bola oddávna symbolom prebúdzajúceho sa života, sily, plodnosti, ale aj duchovnej kontemplácie. Na Slovensku boli vždy tieto sviatky bohaté na tradície a zvyky, z ktorých sa mnohé zachovávajú dodnes. Hovorí sa, že by sme mali poznať minulosť, ..

Juraj Benčík

personAlena Haldováremove_red_eye43bookmarkZábava

Juraj Benčík: Sloboda, zodpovedne vykonávaná, je najvzácnejšiaHerec, mím, pedagóg, moderátor, manažér a mnoho ďalších profesií by sme mohli priradiť k menu Juraj Benčík. On to dokáže vtesnať do jediného slova – divadelník. Vďaka mamke, publicistke, odmalička recitoval, už ..

Ako chutí Slovensko? Ani ako bryndza, ani ako posúchy

personAlena Haldováremove_red_eye41languagenapadyrecepty.sk

Keď raňajky sú „obedom“Viete si predstaviť, že by ste si neodkrojili krajec voňavého pšeničného chleba, nedali si čerstvú paradajku alebo zemiakovú kašu? Tieto suroviny síce považujeme dnes za úplnú samozrejmosť, no kedysi ich naši predkovia nepoznali. Zemiaky, paradajky či ..

Zlaté pravidlá priberania

personAlena Haldováremove_red_eye22languagemjd.sk

Ak máte príliš štíhlu postavu a chcete s tým niečo urobiť, máme pre vás pár dobrých pravidiel ako na to. Tieto zlaté pravidlá vám ukážu cestu ako pribrať. Cieľom by však nemalo byť pribrať čo najrýchlejšie a čo najviac, pretože vtedy priberáte zväčša tuk. Cieľom je ..

Veľký zoznam diét

personAlena Haldováremove_red_eye20languagemjd.sk

Z toľkého nepreberného množstva diét, ktoré existujú je veľmi ťažké vybrať tú správnu. Často počujete ako tá ktorá diéta niekomu veľmi zabrala a vďaka nej niekto schudol 10 aj viac kíl za pár dní. Čo pomôže niekomu, nemusí na vás pôsobiť tak isto efektívne. Druhá vec ..

Cestovateľky: Po Slovensku na ťave či tanku

personAlena Haldováremove_red_eye20languagefreshup.sk

Jazdili aj na chrbte ťavy a skončili až na Havaji. Napriek tomu neopustili hranice domoviny. Lucka, Naďa, Veronika a Zuzka, to je štvorica, ktorá sa už tretie leto po sebe rozhodla vymeniť piesočné pláže a tieň palmových listov za čosi omnoho dobrodružnejšie. Dovolenku na ..

Psychika a relax

personAlena Haldováremove_red_eye25languagefreshup.sk

Podobne akov prípade iných ochorení, majú aj symptómy cervikálnej dystónie tendenciu zhoršiť sa viac v období stresu či psychickej nepohody. Stres ako aj fyzická čiemocionálna trauma môžu mať popri iných faktoroch (akými sú napríklad skolióza,úrazy hlavy, u niektorých žien ..