Knihy môžu byť pre niekoho tá najnudnejšia a zároveň pre iného jedna s najlepších aktivít vo voľnom čase. Každý máme iné záujmy a tie sa určite menia vekom, našim okolím a situáciou. Tento článok by mal zaujať ľudí, ktorý obľubujú čítanie kníh ale zároveň môže zvýšiť motiváciu u niekoho, kto sa na knihu len tak ľahko nepozrie a v knižnici by sme ho sotva čakali.

Nedávno som bol jeden z nich. Kniha bol jeden z mojich veľkých nepriateľov a počuť čo len slovo o povinnom čítaní, hneď som mal po nálade. Zdalo sa mi to veľmi únavné a nudné, zároveň zdĺhavé a ako veľa mladých ľudí som si povedal, že si pozriem o tom radšej film.

Taká blbosť. Keby som prišiel na to skôr už mám prečítaných kníh viac ako naša učiteľka slovenčiny. Tá mala hádam prečítané všetko, čo malo niečo spoločné s knihou.

Moja prvá kniha bola Harry Poter. Táto kniha bola moja nočná mora. Dostal som ju v období na základnej školy. V tej dobe som nepoznal nikoho v širokom okolí, kto v mojom veku čítal knihy. Neviem či som si myslel, že kniha je úplne niečo iné ako nakoniec bola, ale dopadlo to tak, že som tú knihu ešte nedočítal. O niekoľko rokov neskôr ma knihy znova oslovili ale už zodpovednejšie. Možno to bolo vekom alebo tým, že sa zmenili myšlienky. Zrazu som narazil som na životopisy. Začítal som sa do nich. Boli to hlavne životopisy známych ľudí. Vyberal som si také osobnosti, ktoré mi majú čo ponúknuť a ktorých práca mi je veľmi blízka. Myslím si, že životopis môže byť dobrým začiatkom čítania kníh. Hlavne to môže byť poučné a motivujúce pre čitateľa. Vždy som sa tešil, keď prečítam tie úvodné strany knihy z obdobia detstva a prejdem na časť ich začiatkov celoživotnej práce. Prvý a jeden veľmi zaujímavý životopis bol o človeku, ktorého zrejme každý pozná, Arnold Scharzeneger. Človek, ktorého niekto obdivuje a niekto si pri ňom povie, že je to len športovec, ktorý hral v pár filmoch. Podľa mňa je to jeden z najúspešnejších ľudí aký existovali. V toľkých odlišných sférach ako pôsobil on, nedokáže len tak niekto. Pri tom, to všetko dokázal v Amerike, na opačnom konci sveta odkiaľ pochádza. Všetko to začalo športom, ktorý ho do Ameriky pritiahol. Bol to ten najúspešnejší a najuznávanejší kulturista všetkých čias. Vyhral tú najväčšiu súťaž kulturistiky 7 krát.

Popri športe v Amerike sa spriatelil so zaujímavými ľuďmi a začal sa zaujímať o filmový žáner. Nikto neveril, že človek ako on môže hrať vo filme a vôbec byť v ňom aj úspešný. Jeho prízvuk a postava obra tomu nenasvedčovali, že by zapadol medzi hercov. S jeho obrovskou motiváciou a chuťou sa mu podarilo natočiť film o kulturistike a tým ju aj spopularizovať. Tento smer sa mu zapáčil, lenže aby mohol hrať v ostatných filmoch, musel na sebe pracovať a zmeniť trochu svoju postavu. Tvrdo na sebe pracoval a to mu napokon prinieslo úspech. Hral v mnoho filmoch, ktoré boli veľmi populárne. Úspešný bol, aj ako podnikateľ s realitami a nakoniec svoj úspech zakončil ako guvernér Californie.

Arnold a jeho úžasný príbeh.
Arnold a jeho úžasný príbeh.

V životopisoch som pokračoval a zapáčil sa mi veľmi príbeh Elona Muska, vizionára a podnikateľa. Podobne ako Arnold aj on uspel v Amerike ako prisťahovalec. Elon pochádza z Južnej Afriky. Začínal v IT sektore a založil spoločnosť PAYPALL. Po predaji tejto spoločnosti začal investovať do rôznych sektorov. Aktuálne vlastní spoločnosť Tesla, ktorá sa zaujíma výrobou elektromobilou. Táto firma uskutočnila veľký prevrat v automobilovej sfére. Aktuálne tesla prechádza ťažkým obdobím, ale v knihe sa dočítate o ich začiatku, kde popisoval jej záchranu v hodine dvanástej. Po záchrane spoločnosti sa jej začalo neskutočne dariť a akcie firmy vybehli do výborných čísel. Dúfajme, že sa mu to podarí znova. Taktiež vlastní spoločnosť zaoberajúcou sa o lety do vesmíru. Popri tomto Elon rozmýšľa o rôznych projektoch do budúcna na uľahčenie života.

Postupne zo životopisov som prešiel na kriminálne knihy, kde vyšetrovatelia pátrajú po tých najzáhadnejších vrahoch. Najviac sa mi na tom páči záhadnosť až do konca a celý príbeh je napínavý a plný zvratov. Vždy si obľúbite vyšetrovateľov a fandíte im až do konca. Veľmi populárne sú severské kriminálky. Mňa zaujali knihy: Cestujem sama a Sova. V týchto knihách vystupujú rovnaký vyšetrovatelia. Boli to knihy, ktoré vo vás vyvolali strach a boli ste v napätí cely čas. Nedalo sa ľahko odložiť knihu a nemyslieť na pokračovanie. Stále vás zaujímalo ako pokračuje vyšetrovanie.

Aj slovenské kriminálky môžu byť zaujímavé a hlavne pre slovenských čitateľov blízke ich obsahom. Moja obľúbená je kniha Sexeso. Kniha s prostredia sudcov a právnikov, ktorý sú povrchný a bohatstvo zohráva v ich živote podstatnú časť. Vyšetrovanie záhadnej vraždy prominentného sudcu je riešené celou knihou a napokon jej záver bude prekvapivý. Obsah  knihy je napísaný z veľkej časti priamymi rečami a s časti hovorovým jazykom, ktorý urobí z postáv veľmi priateľských vyšetrovateľov.

Relax pri knihe.

Knihy sú perfektné v tom, že pri nich prebúdzate svoju predstavivosť a tá nemá hraníc. S toho dôvodu akékoľvek filmové spracovanie sa im nevyrovná. Čítanie zároveň ovplyvňuje vašu osobnosť a pridáva na spomínanej predstavivosti. Je to aktivita mnohých významných ľudí. Prostredníctvom kníh sa môžete dozvedieť informácie, ktoré sa inak nedozviete a zároveň môžete pri nich trochu utiecť od reality a odreagovať sa. Je to výborný spôsob trávenia voľného času. Pri čítaní sa zároveň zabavíte, odreagujete a obohatíte svoju myseľ.

Ďalšie zaujímavé knihy, ktoré som mohol nedávno čítať boli rôzne romány. Posledná kniha bola jedna z tých najlepších a musel som ju čítať takmer nonstop. Každá chvíľa tej knihy bola vynikajúca a plná očakávania a menšieho napätia. Po začatí čítania knihy ma veľmi milo prekvapila hlavne tým napätím, ktorého je v knihe akurát. Veľa zvratov a do samého konca neviete ako dopadne. Obsah je situovaný do prostredia Vatikánu a zameraný na celý priebeh voľby pápeža. To čo sa skrýva a zamknutými dverami autor opíše v jeho predstavách a tie vás nenechajú len tak odložiť nedočítanú knihu menom, Konkláve.

Najdôležitejšie si je knihu starostlivo vybrať. Ja odporúčam vyberať skôr podľa obsahu a na recenzie sa pozrieť až potom. Hlavne nezabudnime na to, že kniha je výborný prostriedok pre ľudí, ktorý majú problém so zaspaním. Čítanie kníh pred spaním na pomáha k lepšiemu spánku.

Knižka je predovšetkým relax mysle a veľký spúšťač fantázie.

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here