Jeruzalem

Máte radi históriu, zaujímajú vás pamiatky a chcete objavovať nové kultúry?

Izraelské mesto Jeruzalem vám ponúkne všetko. Objavovať je to, prečo by ste mali ísť toto mesto navštíviť.

Do mesta sa najlepšie dostanete, keď priletíte na letisko v meste Tel Aviv. Letenky sú tam za výborné ceny. Z mesta Tel Aviv je do Jeruzalema kratšia a jednoduchá cesta autobusom. Cesta je priama a za necelú hodiny sa ocitnete na hlavnej stanici v centre mesta. Od tohto miesta, to zvládnete aj peši rovno k hradbám starého mesta. Cestou peši spoznáte aj mesto okolo hradieb a to ako tu ľudia žijú.

Z historického hľadiska boli prvé známky osídlenia už 3000 rokov pred Kristom. Toto mesto je dodnes veľká historická pamiatka a keď sem prídete, ihneď sa ocitnete v inom svete. Svete náboženstva, kultúry a histórie. Celé mesto je v jednom “odtieni“. Atmosféra, ktorá vás bude obklopovať v celom meste a celú dobu vám spôsobuje husiu kožu. Je to úžasné ocitnúť sa tu a potulovať sa ulicami tohto mesta.

S populáciou niečo pod milión obyvateľov je to väčšie mesto. Hlavnou turistickou časťou mesta je stará časť, ktorá je oddelená hradbami. Za týmito hradbami nájdete tie najzaujímavejšie pamiatky a stavby z histórie náboženstiev.

Cesta Jeruzalemom pred vchodom do starého mesta
Cesta Jeruzalemom pred vchodom do starého mesta

Staré mesto

Staré mesto je plocha ohraničená hradbami do ktorého je vytvorených 8 vstupov cez brány. Všetky tieto brány sú veľkými pamiatkami a každá má svoju históriu. Celková plocha je 1 km štvorcový, takže prejsť to tu celé dookola nie je až tak náročné a však v tejto časti nájdete priam všetko. Od historických pamiatok cez jeruzalemské trhy obchodníkov, hlavne s rôznymi ručne vyrobenými produktami, cez reštaurácie s výborným izraelským jedlom. Celé staré mesto je rozdelené na štyri štvrte. Každá je odlišná a patrí svojmu náboženstvu. Kresťanská, Moslimská, Arménska a Židovská štvrť.

Dnes je už staré mesto s časti využívané obchodníkmi s rôznym tovarom ale atmosféru histórie je tu cítiť vo veľkom. Hlavne keď sa prejdete uličkami mesta za hradbami a dostanete sa až k múru nárekov. Tu zažijete to najväčšie čaro mesta. Ľudia spievajú a modlia sa, opretý o múr si odriekajú svoje modlitby. Je to neskutočný pocit keď ste tam. Múr je rozdelený na dve časti . Jedna je pre ženy a druhá pre mužov, aby boli oddelený pri svojich modlitbách. Vidíte ako ľudia vkladajú svoje priania, napísané na papieri, do štrbín múru.

Ak vám vyhladne, medzi pamiatkami, okolo ktorých budete prechádzať, rozvoniavajú miestne špeciality poschovávané v uličkách a sem tam na nejaké menšie alebo väčšie bystro natrafíte. Väčšinou po privítaní nasleduje otázka predjedla v podobe ich Hummusu, ktorý je podávaný priam v každej reštaurácií. Nedajte sa zmiasť slovom predjedlo, porcia je zvyčajne taká veľká, že po nej vám už neostane miesto na ďalšie jedlo. Hlavne si tu dávajte pozor na ceny, ktoré bývajú drahšie ako u nás. Ako dobrý obed v Jeruzaleme patrí mäso. Robia tu výborné grilované mäsité jedlá a určite si na nich pochutíte.

Ak už máte jedlo za sebou, určite si z tohto nádherného miesta chcete niečo priniesť na pamiatku. Obchodíkov je tu neskutočne veľa ale produkty sa tu opakujú niekoľko krát. Tak sa nezľaknite ak budete okolo jedného obchodu prechádzať aj niekoľko krát za sebou, nebude to ten istý obchod len v ňom budú predávať to isté. Rôzne ručné práce alebo textilné predmety môžu byť pekný suvenír z tohto výletu.

Cesta uličkami starého mesta
Cesta uličkami starého mesta

Ak sa odvážite môžete prehodiť pár slov s miestnymi v anglickom jazyku a spýtať sa na toto mesto. Radi vám porozprávajú niečo o jeho histórií. Ak sa spýtate ako sa dostať na strechu, tak by vám mohli ukázať miesta kde budete vidieť mesto z inej perspektívy. V starom meste sa dá chodiť po strechách kde je minimum ľudí a vidíte mesto z iného pohľadu. Určite nájdite cestu ako sa dostať na strechy. Je tam krásne a takmer ticho.

Staré mesto zo striech budov.
Staré mesto zo striech budov.

Trošku náročnejšia trasa, ale odvďačí sa vám výhľadom ak sa na ňu vydáte, je cesta na Olivovú horu. Zo starého mesta sa k nej môžete dostať najbližšie Zlatou Bránou, ale takisto môžete použiť iné brány a prejsť sa popri hradbách. Hlavne si trošku vydýchnete od turistov v starom meste a prejdete sa v tichom prostredí za múrmi. Pod horou, v Getsemanskej záhrade nájdete tie najstaršie olivy. Podľa Biblie tu Ježiš bdel a modlil sa celú noc pre tým ako ho zatkli. V nej sa nachádza aj kostol s prázdnym hrobom Panny Márie. V jej okolí na vás budú čakať sprievodcovia, ktorý sa budú snažiť k vám pridať. Na jednej strane môžu byť veľmi užitočný a porozprávajú vám zaujímavé príbehy ale po skončení prednášky, ktorá začala tak že sa k vám pritúlal starší pán a začal sa o vás zaujímať, si vypýtajú väčšiu odmenu. Môžte sa na cenu opýtať pred tým ako začne vysvetľovať a cenu si zjednať alebo si ju zjednáte až po prednáške. V každom prípade konečnú cenu určujete vy.  Samozrejme ak platiť nechcete, miestneho “sprievodcu“ môžete odmietnuť hneď na začiatku.

Kostol v Getsemanskej záhrade
Kostol v Getsemanskej záhrade

Z vrchu Olivovej hory je nádherný výhľad na celé mesto. Síce je to náročnejšie vystúpiť až na vrch, ale bude to stáť za ten pohľad. Na vrch sa môžete odviezť aj taxíkom. Olivová hora má veľký historický význam v židovskej eschatológii, kde podľa niektorých téz má prísť mesiáš a vzkriesiť mŕtvych cestou do Jeruzalema. Z toho dôvodu sa v stredoveku na jej západnej strane nechávali bohatý židia pochovávať.

ZDIEĽAŤ

ZANECHAŤ ODPOVEĎ

Please enter your comment!
Please enter your name here